Laelia pumila
Występowanie:
Brazylia. Rośliny pochodzą ze stanów Espirito Santo i Minas Gerais. Obszar występowania rozciąga się na zachód od centralnego Espirito Santo do głębokiego interioru w Minas Gerais, oraz od Belo Horizonte na południu do Pedra Azul na północy. Rośliny rosną zwykle na drzewach w stosunkowo rzadkich, wilgotnych lasach, wzdłuż rzek i bagien, na wysokości 600-1300 m npm. Najczęściej rosną na stanowiskach chronionych, nisko na pniach drzew.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 31°C i 6°C. Opady od 5 mm w styczniu do 236 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,2/10,6°C w styczniu do 27,8/17,3°C w sierpniu. Okres kwitnienia: od września do listopada, ale może kwitnąć cały rok, oprócz lata.
Uwagi różne:
W naturze rośliny zwykle kwitną latem, ale czasami kwitnienie zdarza się w innych porach roku.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o wzroście sympodialnym i wysokości 20 cm.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy mają długość 3-8 cm. Są proste, o wydłużonym cylindrycznym kształcie, znajdują się na grubym kłączu, oddzielone od siebie o ok. 1 cm. Nowe przyrosty są gładkie, pękate i pokryte cienką osłonką, która z wiekiem wysycha, staje się papierowa i odpada, a pseudobulwa ulega niewielkiemu zmarszczeniu.
Liście:
Liście mają długość 10,0-12,5 cm i szerokość 3 cm. Każdy przyrost wytwarza jeden, dość mięsisty liść o kształcie podłużno-cylindrycznym.
Kwiatostan:
Krótki. Łodyga kwiatowa wyrasta z wierzchołka nowego, niedojrzałego przyrostu. Zagięte młode liście stanowią osłonę dla rozwijających się pąków kwiatowych.
Kwiaty:
1-2. Okazałe, pachnące kwiaty mają ok. 8-10 cm średnicy, ale zdarzają się i takie o średnicy 13 cm. Wydłużone płatki okółka zewnętrznego i nieco szersze płatki okółka wewnętrznego mają zwykle 4-5 cm długości. Górny płatek odchyla się do tyłu, a płatki często zwisają lub opadają i odwijają się do tyłu przy końcach. Znaleziono jednak rośliny z płasko otwartymi kwiatami, bez opadających płatków, które są wysoko cenione przez hodowców. Płatki okółków zewnętrznego i wewnętrznego mają zwykle kolor różowawo-lawendowy, ale zmienna jest jego intensywność. Opisano wiele odmian kolorystycznych - barwy zmieniają się od białej poprzez prawie niebieską do różowej. Warżka może być biała lub żółta u podstawy, a pofalowane, wklęsłe części wierzchołkowe płatka są ciemno-purpurowe. Trójklapowa warżka ma prawie 5 cm długości. Boczne klapy zawijają się do góry tworząc dużą rurkę wokół prętosłupa. Wewnątrz rurki warżka ma 3-5 grubych, podłużnych żyłek o kształcie zębów, które są wzniesione, ale niezbyt zagięte. Środkowa żyłka kończy się dobrze widoczną małą kępką wystającą z gardzieli.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |